Yoruba , Tigrinia i Yedid Nefesh

House of the Head (Ile Ori Shrine). Z wierzeń Yoruba. Znaczenie, tego samo w sobie intrygujące. Przedostatnie to, pismo etiopskie. Wypis z mitologii (ilustrowany zdjęciem twins):

beji – w wierzeniach Jorubów z Nigerii bóstwo opiekuńcze bliźniąt. Lud Joruba wierzył, że bliźniacy obdarzeni byli jedna, niepodzielną duszą. Gdy z jakiegokolwiek powodu zmarł jeden z nich, matka zlecała artystom wykonanie dwóch figurek, także noszących nazwę ibeji. Według wierzeń Jorubów, zapewniało to dalszą egzystencję zmarłemu dziecku, które mieszkając w drewnianej figurce mogło współuczestniczyć w życiu swego lustrzanego odbicia. Z figurką bliźniaka obchodzono się zatem w taki sam sposób, jak z żyjącym dzieckiem – myto ją, żywiono, ubierano, nacierano oliwą.

pismoetiopskie.png.jpgP.S.

Poniekąd, jest to nawiązanie do wpisu o Kerteszu, ale w części o  stadium lustra. Swobodne meandry, częściowo wywołane, to zetknięciem się z osobą tej nacji (Yoruba), częściowo z pismem (na żywo) Tigrinia. Ale , o tym innym razem. Niezwykle intrygujące są, owe Ile-Ori-Shrine (House of the Head) ich znaczenie, którego usiłuję się doszukać, póki co w internecie. Prekursorem etiopistyki był w Polsce Isaac Weinberg (zm. 1943r.). Najbliższa jego książka jest w bibliotece w Manchesterze.

  • Yedid Nefesz, czyli w tłumaczeniu bezpośrednim ,,bratnia dusza”, ale też tytuł tekstu odczytywanego przed rozpoczęciem szabatu według sidduru , a tutaj translacja. To, co uderzyło, to rozbieżności w tłumaczeniach i tak: poprzez  początkowe poszukiwanie znaczenie Yedid Nefesz właściwie ten post, się zaczął  (po, czym powędrował w stronę napotkanych osób i ich nieznanych autorowi wpisu tradycji: czyli Yoruba i alfabetu Tingrini).
  • ” The kabbalists established that in saying these words, one should focus on receiving the additional Shabbat soul (on Shabbat a person receives an additional nefesh, ruach and nesham: the three levels of the soul).objaśnienie

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s